Pan Cz. Woźniak honorowym członkiem PTTK

2 października, 2009 by jbicz No Comment

gazetalubuska.pl » Region » Międzyrzecz

dodano: 2 paždziernika 2009, 16:37

tagi:MiędzyrzeczodznakaPTTKrajdyturystykatytuł

Czesław Woźniak: – W PTTK organizujemy rajdy i wycieczki

Dariusz Brożek, 095 742 16 83, dbrozek@gazetalubuska.pl

Rozmowa z Czesławem Woźniakiem, przewodnikiem z Międzyrzecza, który ostatnio otrzymał tytuł członka honorowego PTTK.

Czesław Woźniak ma 67 lat. Pochodzi z Kaplina pod Międzychodem, od 1967 r. mieszka w Międzyrzeczu. Jest emerytowanym nauczycielem.    fot. Dariusz Brożek)

– Kto nadał panu tytuł honorowego członka PTTK?     – Tytuły i odznaki honorowych członków nadaje zjazd walny PTTK, który odbywa się raz na cztery lata. Razem ze mną dostało je trzech innych działaczy z naszego województwa. Adam Wiśniowski z Gorzowa, Jerzy Łatwiński z Zielonej Góry i Józef Kazimierz Kamiński z Żar. To najwyższe wyróżnienie turystyczne. Kilka lat temu taką odznakę zjazd przyznał papieżowi Janowi Pawłowi Drugiemu, który zanim objął piotrowy tron uprawiał turystykę górską i bral udział w spływach kajakowych. Pływał między innymi Obrą i Drawą.
– Od kiedy działa pan w PTTK?     – Od 40 lat. W latach 1989-2005 byłem prezesem oddziału Ziemi Międzyrzeckiej, teraz jestem jego wiceprezesem. W naszym oddziale działa obecnie ponad 70 osób. W latach osiemdziesiątych było nas ponad trzystu. Mieliśmy koła prawie we wszystkich szkołach.
– Co teraz robicie?– Organizujemy między innymi imprezy dla zaawansowanych turystów. Takie jak rajd na orientację Kambodża. Mamy też ofertę dla mniej zaawansowanych. Na przykład w czerwcu przeprowadziliśmy rajd gwiaździsty, którego celem był zamek. Pod koniec września byliśmy współorganizatorami wycieczki do Gorzycy, gdzie gościli nas właściciele pola biwakowego Michał i Aleksander Biczowie. Bawiło się ponad 130 piechurów i rowerzystów, w tym spora grupa słuchaczy naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Promujemy też walory przyrodnicze i zabytki Ziemi Międzyrzeckiej.

– W jaki sposób?– Na przykład za pomocą nadawanej w naszym oddziale odznaki Turysty Ziemi Międzyrzeckiej. Kandydaci muszą zwiedzić miasto i okolice, poznać historię rozmaitych obiektów i związane z nimi ciekawostki. Teraz odznaka ma dwa stopnie. Zdobyło ją ponad dwieście osób. To dużo.

– Dziękuję.        BIURO PTTK W RYNKU
Biuro Oddziału PTTK Ziemi Międzyrzeckiej mieści się w kamienicy przy rynku 9. Czynne jest od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00. Nr tel. 095 741 24 47.

About Author

jbicz
  •